Jakie czynniki wpływają na cenę kredytu?

Potrzebujesz pożyczki, ale obawiasz się, że będzie Cię ona słono kosztowała? Nie wiesz ile wyniesie jej całkowity koszt? Z reklamy się tego nie dowiesz!

Nawet dokładne przestudiowanie umowy niewiele pomoże, gdyż na to ile wyniesie rata kredytu składa się wiele czynników. Zobacz co wpływa na to ile faktycznie będziesz musiał oddać.

 1. Oprocentowanie

  Wartość oprocentowania jest często przeceniana jako główny parametr decydujący o kosztach konkretnej oferty. Nic bardziej mylnego! W reklamach podawane jest najczęściej oprocentowanie nominale, które nie mówi wszystkiego o faktycznych kosztach.

 2. Czas spłaty

  Wydaje się to oczywiste, ale wiele osób o tym zapomina i niepotrzebnie wydłuża spłatę. Odsetki rosną z każdym miesiącem. Im dłuższy czas spłaty tym więcej będzie trzeba oddać.

 3. Rodzaj rat

  Klienci maja do wyboru dwa rodzaje rat: równe i malejące. Najlepszym wyborem są raty malejące, gdyż wtedy jest najtaniej. Raty równe są efektem sprytnego zabiegu marketingowego. W początkowym okresie spłaty są one niższe niż malejące, co jest kuszące dla wielu osób. Ceną za to jest konieczność płacenia odsetek od odsetek co podnosi wysokość kwoty, którą należy oddać.

 4. Prowizja

  Prowizja jest to jednorazowa opłata pobierana w momencie udzielania pożyczki. Czasami klient ma możliwość wyboru, czy płaci ją od razu czy chce by doliczyć ją do kredytowanej kwoty. Oczywiście drugi wariant znacznie bardziej podnosi koszty.

 5. Ubezpieczenie

  Banki mogą zarządać zabezpieczania w formie przymusowego ubezpieczania. Może być to ubezpieczenie na wypadek niemożliwości spłacenia kredytu lub ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

 6. Opłaty dodatkowe

  Na nieświadomych klientów czyha szereg dodatkowych opłat. Banki w swojej ofercie mają całą gamę instrumentów podnoszących koszt pożyczki.

  Jednym z przykładów jest opłata przygotowawcza, która jest podobna do prowizji. Zasadniczą różnicą jest to, że w przypadku odstąpienia od umowy bank ma obowiązek oddać klientowi wpłacone środki wraz z prowizją, ale opłaty przygotowawczej już nie musi oddawać. Warto o tym pamiętać.

 7. Kary umowne

  Zdarza się, że umowy przewidują kary finansowe za opóźnienia w spłacie należności. Klient może zostać ukarany nawet za jednodniowe opóźnienie w spłacie.

  Firmy pożyczkowe mogą wykorzystywać ten instrument jako dodatkowe źródło dochodu. Opóźnienie może zdarzyć się każdemu, zwłaszcza gdy pożyczka wymaga cotygodniowego opłacania rat.

 • Rata kredytu kalkulator

  Oblicz raty

  Dowiedz się ile wyniosą raty kredytu. Obliczanie raty kredytu pozwoli Ci ocenić czy rzeczywiście możesz pozwolić sobie na tą ofertę. Zobacz jak poszczególne paramery wpływają na wysokość miesięcznych rat. Zdecyduj, który wariant będzie dla Ciebie lepszy: raty równe czy malejące.

 • Oblicza ratę

  Oblicz całkowity koszt kredytu

  Dowiedz się ile faktycznie będzie kosztowała Cię pożyczka. Sprawdź ile faktycznie wynoszą opłaty dodatkowe przewidziane w umowie.

  Oceń czy proponowana oferta rzeczywiście jest taka korzystna jak mówi reklama.

 • Rata kredytu kalkulator

  Dowiedz się jak obniżyć koszty

  Podpowiadamy co zrobić aby warunki spłaty były korzystniejsze. Dla każdej porady prezentujemy szczegółowe wyliczenia ile zyskasz jeśli się do niej zastosujesz.

  Wiemy, że preferencje każdego człowieka są inne. Jedni wolą płacić niskie miesięczne raty. Inni koncentrują się na minimalizacji kosztów. Nasz kalkulator rat kredytowych pomoże w obu przypadkach.

Przykłady

Oto kilka przykładowych symulacji z użyciem tego kalkulatora:

Wczywywanie... 15